ua|ru

Текіла

Showing 1–24 of 31 results

Купівля товарів у категорії “Текіла” - основна інформація

✅ Кількість товарів у категорії: 31
✅ Середня ціна: 2327 грн.
✅ Найдешевше: 425 грн.
✅ Найдорожче: 11690 грн.
✅ Середній рейтинг: 5.00
✅ Найпопулярніше: Don Julio Blanco Reserve текіла 0.7л - 3719 грн
Ольга
Читати далі
Свіжий смак. Відчувається мінеральність та лагідна кислотність. Для мене, нотки жовтих яблук.
Олександр
Читати далі
Все дуже погано, ніякої легкості та свіжості одна оксидація, абсолютно мертве вино з явно вираженими...
бравлсьарслеон
Читати далі
топ
Олена
Читати далі
Глибокий рубіново-червоний колір. В ароматі вишня,ожина, дуб,трохи перцю. Суха солодкість,середні танін....
Олександр
Читати далі
Супер
Неоніла
Читати далі
Дуже люблю цю текілу за її м'який смак. Задоволена покупкою саме в цьому інтернет магазині - менеджер відразу...
Олексій
Читати далі
Як на мене чудове "питке" вино, без зайвих різких нот. Мені чомусь на смак підсмажена скоринка домашнього...
Володимир
Читати далі
Легке, вишукане вино з Італії. Яскраві ноти червоних ягід.
V.OV.A.
Читати далі
Яскраве і насичене, але з низьким рівнем алкоголю. Рідкісне і незвичне. Рекомендую спробувати.
Вова
Читати далі
Елегантне вино з Португалії. З нотами стиглих фруктів, хорошою структураою і довгим післясмаком....

Шоти, маргарита, лайм і сіль в минулому: сьогодні текіла такий же самодостатній і шанований алкогольний напій, як і віскі. Головне знайти свою.

Що таке текіла?

Текіла це вид мескалю, ширшої категорії спиртних напоїв, приготованих з багатьох сортів агави. Всі текіли це мескаль, але не всі мескалі текіла.

 

Напій можна називати текілою, тільки якщо він відповідає трьом вимогам:

 

  • Напій вироблений в одному з п’яти дозволених мексиканських штатів: Jalisco, Michoacán, Guanajuato, Nayarit і Tamaulipas.
  • Напій зроблений з блакитної агави не менше, ніж на 51%.
  • Текіла напій обов’язково сертифікований органом, який регулює виробництво текіли Consejo Regulador del Tequila.

 

На етикетці або контретикетці справжньої текіли обов’язково буде зображений невеликий прямокутник з буквами CRT.

 

Також на текілі повинен бути вказаний номер NOM Norma Oficial Mexicana, який є унікальним для кожного виробника.

Як робиться текіла?

 

Закон вимагає вмісту мінімум 51% спиртів з блакитної агави або агави текіліани, яка є лише одним з більш ніж 200 сортів агави в Мексиці.

 

Так роблять недорогу текілу: 51% агави, інші 49% будь-який нейтральний спирт. Це істотно змінює смаковий профіль напою. Таку текілу називають Mixto і в цю категорію потрапляють популярні бренди Jose Cuervo, Sauza та інші.

 

Чим дорожча і якісніша текіла, тим відсоток вмісту блакитної агави вище. Кращі зразки текіли зроблені зі 100% агави.

 

Агава стійка до посухи сукулентна рослина. Виготовлення текіли починається на полі з вирощування агави. Цей процес займає не менше семи років. Після дозрівання агаву збирають вручну.

 

Є чотири способи добути з агави цукор, щоб потім зробити спирт:

 

  • Стародавній спосіб, коли агаву готують під землею. Викопують яму, заповнюють її агавою, складають зверху дрова і каміння, потім підпалюють. Цей метод надає текилі димний присмак, який має неоднозначну репутацію: одним подобається крафтовий підхід, інші вважають текілу «брудною».
  • Другий метод називається «хорно». Сенс той же, але метод більш чистий і ефективний: агаву повільно готують в цегляній печі протягом приблизно 24 годин.
  • Сучасний спосіб: агаву готують приблизно 9-11 годин у великих автоклавах з нержавіючої сталі. Ефективність і чистота відповідно ще вище.
  • Дифузний метод сучасний дешевий спосіб приготування агави: сиру агаву без особливого ​​сортування та обробки миють і подрібнюють, а потім готують це отримане рідке сусло. Процес займає всього 3 години, тому недорога текіла в великих обсягах виробляється саме так.

 

Кращими методами вважаються печі і автоклави.

 

Отже, агаву потрібно приготувати, щоб шляхом хімічної реакції розщепити цукор. Сік віджимають з рослини на традиційних кам’яних жорнах tahona. Цю солодку рідину ферментують, а отримане слабоалкогольне сусло переганяють в текілу.

 

Після дистиляції готовий напій доводять водою до потрібної алкогольної міцності та розливають в пляшки або ж відправляють на витримку в бочку. Профіль майбутньої текіли залежить від типу бочки і тривалості витримки.

 

Деякі дистиллерії витримують текілу в використаних бочках з-під бурбонів, міксують спирти витримані в різних типах бочок.

Стилі текіли:

  • Blanco біла або молода текіла, яку не витримували в дубі. Перед розливом вона відстоюється в сталі до 2 місяців.
  • Reposado текіла, витримана до року в дерев’яних бочках, але не менше двох місяців.
  • Añejo текіла, витримана від одного до трьох років.
  • Extra Añejo текіла, витримана більше трьох років. Це відносно нова категорія, створена в 2006 році: до цього таку текілу відносили до стандартної класифікації аньехо.
  • Gold термін, яким позначають текілу без витримки в бочках, але з аналогічним відтінком за рахунок додавання карамелі або інших барвників.

Як пити текілу

Починати дегустацію і знайомство з текілою варто з бланко, яка відображає справжню стилістику бренду без маскування. У витриманої текіли складніше виявити характерні нюанси, тому що вона взяла частину ароматного профілю з деревини.

 

Витримані зразки, звичайно ж, будуть м’якші на смак. У текіли бланко будуть ноти цитрусових і квітів, у репосадо трохи пряний смак з солодкими нотами карамелі і ванілі, у аньехо і екстра аньехо профіль солодший і дубовіший.

 

У будь-якому випадку, у текіли повинен бути присутнім сивушний, самогонний виражений характер, як у сільськогосподарського продукту. Смачна текіла має солодкий і землистий присмак вареної агави, більш проста і дешева солодкої вати, зефіру і обробленого цукру.

 

Текілу Бланко в основному використовують в коктейлях і поєднують з рибою і креветками. Витримані текіли як самостійний напій і в коктейлях Old Fashioned.

Як вибрати і де купити текілу

Ціна текіли в Україні починається з 10-12 доларів за базові напої типу Mixto. Дорожче коштує хороша текіла: ціна за 100% агаву починається з 40 доларів.

 

Різниця в цінах відчутна, тому для початку варто розібратися, для чого потрібна текіла: для простих коктейлів на вечірці або на пікніку підійде звичайна бланко, на подарунок і для задумливої ​​дегустації шукай пляшки з написом «100% агава».

 

Потрібна проста текіла купити можна в будь-якому супермаркеті, а якщо шукаєш цікаву смачну текілу, краще звернутися в спеціалізовані алкогольні магазини. Сьогодні доставки інтернет-магазинів працюють так, що знайти і купити текілу в Харкові простіше, ніж смачний пломбір.

 

Вигідні оптові ціни, відомі бренди і маленьких цікавих виробників текіли шукай в WineWine. При покупці від 6 пляшок будь-якого алкоголю діє оптова знижка: можна міксувати в одному чеку текілу з іншими алкогольними напоями. Працює доставка в Харків і в усі інші міста України.