Showing all 8 results
✅ Кількість товарів у категорії: | 8 |
---|---|
✅ Середня ціна: | 849 грн. |
✅ Найдешевше: | 849 грн. |
✅ Найдорожче: | 849 грн. |
✅ Середній рейтинг: | 5.00 |
✅ Найпопулярніше: | Montanaro Vermouth di Torino Rosso вино червоне 0.75л - 849 грн |
Вермут — кріплене ароматизоване вино, яке подається як аперитив і додається до коктейлів. Щоб надати напою характерний присмак та аромат, до нього додають трави й спеції. Серед найпопулярніших добавок — кориця, кардамон, звіробій, полин, кісточки вишні та ін. Смак виходить терпкий, солодкуватий і пряний.
Вермути посіли особливе місце в сімействі алкогольних напоїв. Щоб краще зрозуміти його, варто почати з історії.
Спочатку лікарі прописували пацієнтам вермут для покращення травлення та профілактики кишкових захворювань. Це було ще за часів Стародавньої Греції. Сучасний пряний варіант з’явився вже у XVIII столітті в італійському місті Турин. Антоніо Карпано відкрив власне кафе, у якому напій подавали перед основною стравою, щоб пробудити апетит у відвідувачів і підготувати їх до ситної трапези.
Італійський червоний вермут — солодкий, тоді як його французький побратим — сухий, виготовляється з використанням сухого білого вина.
Відразу після створення вермути — червоний і білий — розпивалися переважно на території тих самих країн, де вони й з’явилися. Згодом традиція пити пряне вино перед обідом чи вечерею перекочувала й до інших країн.
Наприкінці XIX століття цей різновид алкоголю стали додавати в коктейлі — Мартіні, Негроні та інші знамениті сьогодні мікси.
Досліджуючи особливості виробництва вермутів, особливу увагу варто приділити добавкам. Саме вони роблять смак унікальним і впізнаваним.
В основі вермуту — біле або червоне вино. Італійський сорт напою завжди готується на основі червоного, французький — білого. До нього додають есенції, трави, спеції. Серед найпопулярніших:
Щоб зробити смак збалансованим, до складу іноді додають настій ромашки або гвоздики.
Усе починається з підготовки добавок: їх потрібно підсушити та розтерти. Завдяки цьому вийде витягти з рослин більше аромату. Сухі інгредієнти заливають спиртовим розчином і настоюють упродовж 20 днів. Коли есенція готова, її фільтрують, як і винну складову. Потім рідини змішують.
Згладити гіркоту трав’яної настойки допомагає цукор, а спирт є натуральним консервантом. Суміш ще декілька разів фільтрується й лише після цього розливається по пляшках.
Виділяють п’ять основних видів:
Кожен із цих напоїв варто спробувати та порівняти, щоб визначити власні вподобання.
Сьогодні купити вермут пропонує безліч брендів. Розглянемо найкращі марки.
Італійська компанія названа на честь засновника Алессандро Мартіні. Заснована в 1863 році. Базується в Турині та виготовляє білий, червоний і рожевий вермути. В асортименті є екстрасухий і золотистий.
Ще один італійський бренд. Відомий білим і сухим вермутом, червоним кріпленим вином без надмірної солодкості.
Класичний французький вермут на основі сухого білого вина вважається канонічним зразком напою. Рецепт з’явився 1813 року, майже за 50 років до створення канонічного білого вермуту від Martini.
Темно-коричневе гірке італійське кріплене. Назва буквально означає співвідношення половини порції бітера та однієї частки вермуту.
Італійська винокурня з власними рецептами та традиціями. Усі напої бренду — яскраві та впізнавані: з терпкою й багатогранною смаковою палітрою, додаванням вина Марсала.
В інтернет-магазині покупці знайдуть не тільки вино, а й міцний елітний алкоголь — оригінальний і сертифікований. В асортименті багато рідкісних позицій, які не продаються в супермаркетах. Ціна вермуту та іншого алкоголю значно знижується під час акцій. На сайті доступна купівля гуртом і в роздріб.